Oliwka magnezowa to produkt kosmetyczny, który cieszy się obecnie coraz większym zainteresowaniem. Wszystko to za sprawą jej wyjątkowych właściwości pielęgnacyjnych. Jak działa oliwka magnezowa? Dlaczego warto ją stosować? Dowiesz się tego, czytając dalszą część naszego wpisu.

Czym jest oliwka magnezowa?

Oliwka magnezowa to wodny roztwór aż 32% najczystszego chlorku magnezu. Wbrew nazwie produkt ten nie zawiera jednak zwykłej oliwy. Określenie to wynika z lekko oleistej konsystencji, którą kosmetyk zawdzięcza wysokiej zawartości magnezu. W praktyce jest to roztwór chlorku z wodą do zewnętrznego stosowania. Często preparaty tego rodzaju wzbogacane są o dodatki, np. potas, wapń, krzem, cynk, selen czy inne minerały, co rozszerza zakres działania danego produktu.

Chlorek magnezu uznawany jest za jedną z najskuteczniejszych form magnezu do zastosowania przez skórę. W ten sposób organizm przyswaja więcej magnezu niż poprzez doustne spożywanie. Dodatkowo oliwa magnezowa bardzo szybko się wchłania i w większych ilościach niż tradycyjne tabletki z magnezem. Wynika to między innymi faktu, że ten rodzaj oliwki ma praktycznie zerowe pH, a więc minerały przenikają do komórek bez żadnych barier.

Właściwości oliwki magnezowej

Stosowanie oliwki magnezowej ma wiele niewątpliwych zalet. Przede wszystkim preparat ten sprzyja przenikaniu do organizmu sporych dawek magnezu, co jest ważne w przeciwdziałaniu niedoborom tego pierwiastka. Ta forma ma wielu zwolenników, ponieważ w procesie przyswajania magnezu wykorzystywany jest największy organ ciała, czyli skóra. Substancje docierają do organizmu poprzez naczynia włosowate bezpośrednio do krwiobiegu, co bywa skuteczniejsze od przyjmowania zwykłych tabletek. Jest to rozwiązanie szczególnie rekomendowane dla osób o wrażliwym żołądku.

Oliwka magnezowa działa relaksująco i odprężająco. Wykazuje też silne działanie odżywcze, regenerujące i nawilżające. Można ją stosować jako środek łagodzący na obolałe mięśnie, stawy, kości, a także jako dodatek do zabiegów poprawiających samopoczucie i relaksujących, np. kąpieli czy masaży. Polecana jest do wcierania w przypadku obrzęków, stłuczeń, stanów zapalnych czy na skurcze nóg. Można ją wykorzystać w celu zniwelowania przykrego zapachu stóp czy jako antyperspirant, gdyż neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Sprzyja też w pielęgnacji skóry trądzikowej, zwłaszcza na plecach czy dekolcie. Polecana jest również osobom często borykającym się z bólem głowy czy zatok. Wykazuje działanie antybakteryjne, odkażająco i przeciwgrzybicze.

Warto przy tym dodać, że oliwka magnezowa nie zawiera żadnych toksycznych związków, jest bezzapachowy, bezbarwny, szybko się wchłania i nie pozostawia śladów na ubraniu.

Kiedy i jak stosować oliwkę magnezową?

Oliwkę magnezową można stosować zarówno profilaktyczne, jak i na konkretne dolegliwości. Polecana jest przede wszystkim osobom, które mają problemy z dostarczaniem odpowiedniej dawki magnezu wraz z pokarmem lub chcą dodatkowo wspomóc regenerację organizmu. Wcieranie preparatu w skórę może być korzystne w przypadku nadmiernego łuszczenia się i swędzenia, co pomoże uporać się z dolegliwościami z powodu alergii (np. plamy alergiczne). Przy trądziku doceniane są antybakteryjne i przeciwzapalne właściwości oliwki.

Oliwka magnezowa jest też wskazana dla osób aktywnych fizycznie i sportowców, gdyż sprzyja w niwelowaniu bólu mięśni po treningach. W celach pielęgnacyjnych można ją stosować przed nałożeniem kremów czy balsamów, gdyż zwiększa skuteczność działania innych składników odżywczych.

Dostępna w naszej ofercie oliwka magnezowa występuje w formie wygodnego w użyciu sprayu. Po aplikacji należy ją delikatnie wetrzeć w skórę do odczucia przyjemnego ciepła. Zaleca się stosowanie rano i wieczorem przed snem, jednak można też robić to znacznie częściej, gdy tylko zaistnieje taka konieczność, np. po wysiłku lub pracy fizycznej czy podczas relaksacyjnego masażu.