• Woda utleniona

Czym właściwie jest woda utleniona?
Chyba od najmłodszych lat każdy z nas słyszał nazwę woda utleniona, ale czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się nad tym czym tak naprawdę jest ta substancja?

Woda utleniona jest 3-procentowym wodnym roztworem nadtlenku wodoru, który przede wszystkim wykazuje działanie odkażające oraz bakteriobójcze, ale również odnawialne i wybielające. Dzięki temu, w życiu codziennym możemy ją stosować w różnych sytuacjach.

 

woda utleniona

 

Woda utleniona na straży zdrowia - kiedy warto z niej skorzystać?
1. Woda utleniona na rany

Oczywistym, wspomnianym już zastosowaniem leczniczym wody utlenionej, wielu osobom wydaje się być jej wykorzystanie do odkażania ran, poprzez ich przemycie. Okazuje się jednak, że obecnie odradza się używanie tego środka w takich przypadkach. W sprzedaży dostępne są już preparaty nowszej generacji, które skuteczniej oczyszczają rany, ale w przypadku ran płytkich wystarczyć może nawet przemycie ich zwykłą wodą. Dlatego też, znajdującą się w naszych apteczkach wodę utlenioną lepiej jest wykorzystać w inny sposób.

2. Woda utleniona na dolegliwości w jamie ustnej
Woda utleniona może być także składnikiem płukanki, przy pomocy której poradzimy sobie z niektórymi dolegliwościami powstającymi w obrębie jamy ustnej. Chodzi tutaj chociażby o choroby przyzębia, czy też stany zapalne kieszonek dziąsłowych.

Co ciekawe, rozcieńczona woda utleniona, to również łatwy i przede wszystkim skuteczny sposób na poradzenie sobie z nieświeżym oddechem. Doskonale radzi sobie ona nawet z zapachem cebuli oraz czosnku, które są wyjątkowo nieprzyjemne.

Do sporządzenia takiej płukanki potrzebna jest jedna łyżeczka wody utlenionej, czyli około 5 ml, którą należy rozcieńczyć w 250 ml wody. Tak przygotowaną miksturą powinniśmy płukać jamę ustną kilka razy w ciągu dnia. Pamiętajmy przy tym, że nie jest to woda utleniona do picia, a jedynie do płukania.

3. Woda utleniona na gardło
Ze wspomnianego powyżej przepisu na płukankę z wody utlenionej mogą również skorzystać te osoby, które mają problemy z bolącym gardłem. Płukanie go kilka razy dziennie przy pomocy takiego preparatu może wpłynąć na znaczące złagodzenie bólu.

4. Woda utleniona do nosa
Wszelkiego typu infekcje górnych dróg oddechowych to kłopot sporego grona osób, zwłaszcza w okresie jesienno zimowym. Również w tym przypadku woda utleniona może okazać się dla nas sporym wsparciem. Musimy jednak pamiętać o jednej ważnej zasadzie: nigdy nie należy wlewać do nosa samej wody utlenionej!

Aby złagodzić nieco objawy kataru czy chorych zatok należy przygotować specjalny roztwór, składający się z 5 ml soli fizjologicznej oraz 7 kropli wody utlenionej. Aby wprowadzić roztwór do nosa, najlepiej będzie skorzystać z pipetki.

Nie każdy jednak jest w stanie się przełamać, wlewając sobie do nosa jakąkolwiek ciecz. Ale na szczęście istnieje inny, przyjemniejszy sposób na wykorzystanie wody utlenionej w przypadku dolegliwości górnych dróg oddechowych. Jest nim rzecz jasna inhalacja, która jest niezwykle prosta w przygotowaniu.

Wystarczy jedynie do pustej szklanki wlać 10-15 kropli wody utlenionej oraz kilka kropli soli fizjologicznej, a następnie zalać je gorącą wodą, mniej więcej do połowy wysokości szklanki. Inhalacja jest gotowa, zatem wystarczy nachylić się nad szklanką, przykryć głowę ręcznikiem i wdychać powstające opary.

5. Woda utleniona na choroby skóry
Łuszczyca, egzema, grzybica czy brodawki to niektóre z chorób skóry, z którymi również możemy sobie szybciej poradzić przy pomocy wody utlenionej.  W pierwszych dwóch przypadkach należy korzystać z rozcieńczonej, natomiast w dwóch pozostałych ze zwykłej wody utlenionej, którą smarujemy zmiany skórne.

Co ciekawe, woda utleniona w mniejszym, bo tylko 1,5% stężeniu, jest także bardzo przydatna dla osób zmagających się z trądzikiem. Przy pomocy wacika należy natrzeć nią skórę i odczekać 20 minut, po których przemywamy twarz ciepłą wodą. W ten sposób, wpłyniemy na złagodzenie stanu zapalnego oraz ograniczymy namnażanie się bakterii.

Woda utleniona do ucha - czy to bezpieczne?
Wiele osób często zadaje specjalistom pytanie dotyczące tego czy w przypadku, gdy na przykład mamy zatkane ucho woda utleniona może nam pomóc. Takie rozwiązanie polecane jest przez niektórych specjalistów z zakresu medycyny naturalnej, jednak nie jest to powszechna opinia.

Jak się okazuje, znacząca większość ekspertów kategorycznie odradza wprowadzania do uszu wody utlenionej, nawet w rozcieńczonej postaci. Jest to związane z faktem, iż tkanki naskórka w uchu są bardzo delikatne, zatem woda utleniona, która jest naprawdę silnym utleniaczem, może je z łatwością uszkodzić.

Woda utleniona - zastosowanie w zabiegach kosmetycznych
Woda utleniona jest substancją, którą często stosuje się na przykład w zakładach fryzjerskich czy salonach kosmetycznych. Trzeba jednak zaznaczyć, iż w kosmetyce powszechnie używa się wody utlenionej o niższym stężeniu, wynoszącym od 1 do 1,5 procenta.

Przede wszystkim, przy pomocy wody utlenionej można w łatwy sposób rozjaśnić włosy. należy jedynie pamiętać o jej zmieszaniu z wodą, w proporcjach 1:1.

W domowych warunkach, możemy również nacierać wodą utlenioną miejsca na skórze, w których występuje znienawidzona przez kobiety pomarańczowa skórka, czyli po prostu cellulit.

Niektórzy, próbują również stworzyć specjalną pastę wybielającą do zębów, właśnie na bazie wody utlenionej z dodatkiem sody oczyszczonej. Specjaliście jednak przekonują, że nie jest to skuteczny sposób na poprawę wyglądu naszych zębów, z powodu zbyt niskiego stężenia nadtlenku wodoru w takiej miksturze.

Źródło:: http://zdrowie.gazeta.pl