O odpowiednią pielęgnację stóp dbamy najdokładniej wiosną i latem. To właśnie wtedy zmieniamy buty na sandały i klapki, więc stają się one widoczne. W tym czasie widoczne są też kolejki w gabinetach kosmetycznych na pedicure. Jak jednak możemy dbać o stopy samodzielnie, w domu przez cały rok, aby wyglądały pięknie i były zdrowe?

Do jakich zasad w pielęgnacji stóp się stosować?

W czasie kąpieli czy prysznica zwracajmy uwagę na przestrzenie między palcami. W tych miejscach najłatwiej gromadzą się zanieczyszczenia, a ich nieusuwanie może powodować problemy ze zdrowiem skóry w tej okolicy. Niezbędne będą nam oczywiście odpowiednie kosmetyki. Przyda się krem do stóp, najlepiej zmiękczający i nawilżający, oraz peeling. Warto również pomyśleć o odżywce lub serum do paznokci. Z kolejnych ważnych zasad, które często bagatelizujemy, warto wspomnieć o dokładnym wycieraniu stóp. Często wydaje nam się, że same wyschną, jednak jeśli odpowiednio nie osuszymy przestrzeni między palcami i np. będziemy zakładać na noc skarpetki, gdy będzie zimno, skóra może zacząć się łuszczyć, a w skrajnych przypadkach pojawić się grzybica.
 
Warto również mieć pod ręką tarkę do stóp. Wskazane jest jej stosowanie raz na tydzień np. po wykonaniu peelingu, wówczas będziemy regularnie usuwać zrogowaciały naskórek i unikniemy twardych i brzydkich pięt. Krem do stóp stosujemy natomiast codziennie, najwygodniej na wieczór.

Co jeszcze warto wiedzieć o pielęgnacji stóp?

Jeśli nasze stopy nadmiernie się pocą w obuwiu to warto pomyśleć o zmianach np. stosowaniu naturalnych materiałów – bawełniane skarpetki, skórzane buty. Przydać się mogą specjalne produkty ograniczające nadmierną potliwość i dezodorant do stóp. Pamiętajmy również, aby dbać o paznokcie, odpowiednio je przycinać lub piłować, wycinać skórki, nakładać odżywkę. Wówczas, aby pokazać stopy w sandałach po zimie wystarczy nam jedynie pomalować paznokcie ulubionym lakierem, a całość będzie prezentowała się pięknie i co najważniejsze zdrowo, bo unikniemy wielu dolegliwości.