Nano to wyrażenie, którego używa się do oznaczenia bardzo małych elementów czy cząstek. Wykorzystuje się je w różnych dziedzinach życia określanych zbiorczym mianem nanotechnologii. Mikroskopijne cząsteczki mają bardzo szerokie zastosowanie, a niektóre z nich wręcz rewolucjonizują całe obszary wiedzy i techniki. Nie inaczej jest z nanosrebrem.
 
Srebro już samo w sobie ma szczególne właściwości. Oprócz tego, że jest cennym metalem, który wykorzystywany jest w jubilerstwie, stosuje się je także do różnych innych celów. Jednym z nich jest zdecydowanie zwalczanie drobnoustrojów. Z tego powodu ze srebra wykonuje się naczynia, które zapewniają bezpieczne spożywanie pokarmów. Nie da się ukryć, że obszarem, w którym stosuje się srebro, jest również zaopatrywanie ran i oparzeń. A odkrycie sposobów na użycie cząstek nanosrebra spowodowało, że jeszcze bardziej zwiększyły się możliwości wykorzystywania srebra w wieku dziedzinach.

Medycyna i nie tylko

Nanocząsteczki srebra są powszechnie stosowane w medycynie. Używa się ich do przygotowywania wielu preparatów, między innymi dezynfekujących. Dodaje się je również do maści i kremów na owrzodzenia, do materiałów implantacyjnych, a nawet do urządzeń i narzędzi biomedycznych. Żeby korzystać z dobroczynnego wpływu nanosrebra nie trzeba cierpieć na nie wiadomo jak ciężką chorobę. Wykorzystuje się je również w lekach na umiarkowanie dalekie zmiany skórne, chociażby takie jak trądzik.
 
Nanosrebro wykorzystuje się również w stomatologii. Składnik ten dodaje się do takich preparatów jak płyn do płukania kanałów korzeniowych czy nawet specjalne pasty do zębów. O nanocząsteczkach krąży też opinia, że działają one pozytywnie na układ odpornościowy, i w związku z tym dodaje się je także czasem do preparatów immunostymulujących.
 
Nie ma jednak takiego składnika, który by nie miał swoich skutków ubocznych. Podobnie jest z nanocząsteczkami srebra. U niektórych osób mogą one wywoływać reakcje alergiczne, a także lekkie podrażnienie oczu czy skóry. Trzeba więc stosować je ostrożnie.