Już od Starożytności znano i ceniono srebro. Ze względu na swoje walory estetyczne było wykorzystywane do produkcji biżuterii, naczyń i sztućców, ale równie ważne było jego działanie bakteriobójcze. Zaobserwowano, że nalanie i przechowywanie wody w srebrnych dzbankach sprawia, iż można ją o wiele dłużej pić, a mleko, jeżeli wrzuci się do niego srebrną monetę, będzie dłużej świeże i nie skwaśnieje tak szybko. 

W zapisach historycznych można odnaleźć liczne opisy zastosowania srebrnych przedmiotów w lecznictwie. Przykładając do ran srebrną łyżeczkę, skutecznie je odkażano, a Hipokrates wykorzystywał srebro do leczenia wrzodów. W dzisiejszych czasach również często sięga się po srebro w medycynie. Zawarte w nim związki są toksyczne dla bakterii, wirusów i grzybów, dzięki czemu znajduje zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń.

Czym jest srebro koloidalne?

Srebro koloidalne to niejednorodna mieszanina składająca się z nanocząsteczek tego metalu, których wymiary nie przekraczają 15 nm. Tak mały rozmiar powoduje, że nie można ich zobaczyć gołym okiem. Jeśli chce się je dostrzec, trzeba użyć do tego mikroskopu elektronowego. Występują one w formie niejonowych drobin i są zawieszone w dejonizowanej wodzie, nie wiążąc się z jej cząsteczkami. Charakterystyczne jest dla nich to, że wszystkie mają dodatni ładunek elektryczny, dzięki czemu pozostają w ciągłym ruchu, unosząc się w wodzie i nie opadając na dno. 

W jaki sposób srebro koloidalne działa na bakterie i wirusy?

Dzięki swoim mikroskopijnym rozmiarom nanocząsteczki srebra doskonale wnikają w bakterie (tlenowe i beztlenowe) i wirusy, skutecznie je niszcząc. Posiadają dodatni ładunek, co sprawia, że naładowane ujemnie drobnoustroje chętnie do nich lgną. Kiedy wirusy lub bakterie zostaną przyciągnięte do nanocząsteczek srebra, wnikają one szybko w ich strukturę i niszczą znajdujące się w nich enzymy, bez których nie mogą funkcjonować. Wszelkie zarazki i grzyby zostają raz na zawsze zniszczone, a sam proces ich likwidacji jest błyskawiczny – zajmuje zaledwie kilka minut!

Do czego jest wykorzystywane srebro koloidalne w medycynie?

Właściwości bakteriobójcze srebra koloidalnego sprawiły, że wykorzystuje się je do dziś w wielu dziedzinach medycyny. Obecnie stosuje się je tylko zewnętrznie. Jest ono składnikiem aktywnym wielu kropli i maści do oczu, które skutecznie rozprawiają się z zapaleniem spojówek o podłożu bakteryjnym. Wykonuje się z niego opatrunki odkażające stosowane w terapii ran oparzeniowych, a także tych, które powstały na skutek przebiegu różnych chorób takich jak: Zespół Stevensa Jonsona lub toksyczna narkoliza naskórka.

W dermatologii wykorzystuje się srebro koloidalne do przemywania skóry z trądzikiem, opryszczką, świądem, łuszczycą lub oznakami zapalenia. Preparaty na bazie srebra koloidalnego (np. toniki, kremy i mgiełki) doskonale regulują wydzielanie sebum, łagodzą wszelkie podrażnienia i dogłębnie oczyszczają skórę. Srebro koloidalne jest skutecznym środkiem stosowanym w walce z grzybicą skórną, łojotokiem, liszajcem zakaźnym oraz egzemą. Doskonale nadaje się też do pielęgnowania skóry dotkniętej atopowym zapaleniem. Jego właściwości bakteriobójcze są również pomocne w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. W aptekach dostępne są preparaty ze srebrem koloidalnym przeznaczone do spryskiwania bolącego gardła, a także przetykania zatkanego katarem nosa.