Jednym z zyskujących obecnie coraz większe grono zwolenników suplementem diety jest srebro koloidalne. Choć znane od stuleci, w tej chwili przeżywa swój renesans jako substancja o szerokim działaniu antybakteryjnym i aseptycznym. Cząsteczki srebra obecne w roztworze są tak małe, że nazywa się je nanocząsteczkami, a samo srebro koloidalne – nanosrebrem.

Czym charakteryzuje się srebro koloidalne?

Biologicznie aktywną substancją zawartą w srebrze koloidalnym są jony srebra, uwalniane w wyniku kontaktu z płynem ustrojowym człowieka. Do ich podstawowych zadań należy unieszkodliwianie komórek bakterii, wirusów i grzybów, wywołujących różnego rodzaju stany zapalne i infekcje w organizmie. Należy pamiętać, że stosowanie suplementów diety – w tym także srebra koloidalnego – powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem i nigdy nie zastąpi zdrowej, zrównoważonej diety. Trzeba jednak przyznać, że srebro znajduje uznanie szczególnie wśród okulistów i dermatologów jako składnik środków leczących zapalenie spojówek oraz trądzik.

Jakie jest zastosowanie nanosrebra?

W przypadku chorób skóry srebro koloidalne w znakomity sposób łagodzi uczucie swędzenia i bakteryjne stany zapalne. Wykorzystywane jest też do walki z trudno gojącymi się ranami, a także oparzeniami i owrzodzeniami – występuje wówczas w formie plastrów z dodatkiem srebra, ograniczających ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnej w miejscu przerwania tkanki skóry. Z tego względu nanosrebro sprawdza się również jako środek stosowany przeciwko grzybicy stóp i paznokci. Ponadto za jego pomocą można uniknąć zakażenia gronkowcem i paciorkowcem oraz pozbyć się uciążliwych hemoroidów. Srebro koloidalne warto również wypróbować w przypadku nawracających infekcji jako naturalny antybiotyk wzmacniający odporność organizmu.