Choć jeszcze do niedawna dezynfekcja pomieszczeń metodą zamgławiania była wykorzystywana głównie przez placówki medyczne, dziś – w dobie pandemii koronawirusa – sytuacja diametralnie się zmieniła. Ten sposób dezynfekcji jest stosowany już powszechnie w szkołach, przedszkolach, zakładach pracy, miejscach użyteczności publicznej, a nawet w mieszkaniach. Nic dziwnego, wszak zamgławianie jest jedną z bardzo skutecznych metod szybkiej i efektywnej dezynfekcji pomieszczeń. Jakich preparatów używa się do jej wykonywania?

Kiedy i jak przeprowadza się zamgławianie?

Dezynfekcję pomieszczeń przeprowadza się w celu pozbycia się z nich wirusów i bakterii. Zamgławianie jest niezwykle efektywną metodą jej wykonania, gdyż przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy, osiąga się optymalne efekty. Preparat biobójczy, rozpylany pod ciśnieniem w postaci mgły, dociera do każdej części pomieszczenia, dostając się nawet w niewielkie jego zakamarki. To ogromna zaleta, gdyż dzięki temu preparat działa efektywnie i równomiernie w każdym miejscu. Zamgławianie przeprowadza się z wykorzystaniem specjalnych urządzeń do tego przeznaczonych, z zastosowaniem właściwych preparatów do dezynfekcji.

Preparaty stosowane w dezynfekcji metodą zamgławiania

Do dezynfekcji metodą zamgławiania można stosować niskoprocentowy nadtlenek wodoru. Taki rodzaj dezynfekcji jest często stosowany w placówkach medycznych. Innym preparatem, który ma wysoką skuteczność działania dezynfekcyjnego, jest Red'Ox Ag6. To połączenie wody dejonizowanej (94%), nadtlenku wodoru (6%) oraz srebra koloidalnego. Przeznaczony jest do walki z wirusami, bakteriami i grzybami. Dzięki wysokiej skuteczności i wygody zastosowania tych preparatów oraz ich bezpieczeństwie, są one wykorzystywane powszechnie do zamgławiania pomieszczeń.

Jakość i bezpieczeństwo

Wybierając preparaty do dezynfekcji metodą zamgławiania, warto postawić na jakość i wybierać te, które są produkowane pod nadzorem laboratoryjnym, wprost od producenta. Są one przebadane i dopuszczone do użycia w zabezpieczonych opakowaniach, chroniących je przed otwarciem. To niezwykle ważne, by preparaty tego typu pochodziły ze sprawdzonego źródła, gdyż to gwarantuje ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania.