Nadtlenek wodoru to popularna substancja, mająca niezwykle wiele zastosowań. Jej wzór chemiczny to H2O2, a jej niskoprocentowy roztwór nazywa się powszechnie wodą utlenioną. Ta jest obecna w niemal każdym domu i chętnie wykorzystywana do odkażania ran, dezynfekcji oraz zabiegów kosmetycznych. Jej charakterystyczną cechą jest piana, która pojawia się wraz z krótkim pieczeniem, gdy zastosuje się ją na uszkodzoną skórę. Nadtlenek wodoru jest również obecny w każdym organizmie, gdzie uczestniczy w wielu istotnych procesach, w tym również w przemianie materii. Chroni też tkanki przed uszkodzeniami i utlenia toksyny oraz niebezpieczne bakterie.

Utleniające właściwości nadtlenku wodoru są dobrze znane, dlatego stosuje się go powszechnie do dezynfekcji pomieszczeń, przedmiotów, a także rąk. Substancja ta niszczy między innymi bakterie, drobnoustroje i grzyby. Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne podało nadtlenek wodoru jako jedną z substancji, która może być wykorzystywana do odkażania powietrza w pomieszczeniach oraz w środkach do dezynfekcji rąk i skóry podczas walki z pandemią COVID-19.

Jak wygląda dezynfekcja nadtlenkiem wodoru?

Nadtlenek wodoru wykorzystuje się najczęściej w formie niskoprocentowego roztworu. W odpowiedniej ilości można dodać go do wody pitnej lub stosowanej w rolnictwie, aby ją oczyścić. Jego właściwości utleniające wykorzystywane są też w stomatologii. Wodą utlenioną płucze się jamę ustną, aby przyspieszyć gojenie i zniszczyć bakterie oraz drobnoustroje. Aby zdezynfekować drobne przedmioty, wystarczy je nią przetrzeć. Często bywa również składnikiem środków do dezynfekcji rąk. Na jego bazie produkujemy preparat do dezynfekcji Red`Ox. Został on zarejestrowany w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych pod numerem 3144/TP/2020.

W pomieszczeniach często stosuje się zamgławianie nadtlenkiem wodoru. Specjalne urządzenie tworzy mgłę z roztworu tego związku i rozpyla ją w pokoju. Ta pokrywa wszystkie przedmioty warstwą H202, co skutecznie niszczy bakterie, drobnoustroje i wiele niebezpiecznych substancji. Warto jednak pamiętać, że takie pomieszczenie może zostać oddane do użytku dopiero po odpowiednim czasie, a przedmioty narażone na uszkodzenie w trakcie takiego procesu powinny zostać zabezpieczone.