Nadtlenek wodoru, popularnie nazywany wodą utlenioną prawdopodobnie znajduje się w każdym domu. Najczęściej kojarzona jest z dezynfekcją ran. Jednak ma szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie, ale także w kosmetyce. Jakie właściwości sprawiają, że jest tak wszechstronny? Jakie ma działanie, kiedy i w jaki sposób go stosować?

Nadtlenek wodoru – skład i działanie

Nadtlenek wodoru jest naturalną substancją, która znajduje się w każdym organizmie. Jest nieorganicznym związkiem chemicznym z grupy nadtlenków, posiadającym silne działanie utleniające. Jego stężenie wynosi 3 procent. Ta popularna substancja o wzorze H2O2 pełni wiele funkcji. Wśród nich znajdują się między innymi:

  • metabolizowanie białek, węglowodanów, tłuszczy, witamin i składników mineralnych,
  • wspieranie bioprocesów,
  • udział w przemianie materii,
  • utlenianie toksyn i bakterii,
  • hamowanie namnażania wirusów,
  • ochrona tkanek przed uszkodzeniami.

Woda utleniona ma wiele zastosowań w medycynie i stomatologii. Nie zapominajmy jednak o tym, do czego jej używamy domu. Prawdopodobnie każdy, kto posiada ten preparat w swojej apteczce, chociaż raz użył go do przemywania ran. Działa on jako środek odkażający i stosuje się go w postaci nierozcieńczonej. W praktyce wygląda to tak, że przy kontakcie z raną, mocno się pieni. Podczas tego procesu wydziela się tlen, dzięki któremu zachodzi mechaniczne oczyszczanie dezynfekowanego fragmentu skóry.

Nadtlenek wodoru można stosować również w postaci rozcieńczonej z wodą. Łyżka wody utlenionej połączona ze szklanką letniej wody jest doskonałym środkiem na bolące gardło. Zmniejszy ryzyko rozprzestrzeniania się patogenów. Dzieje się tak dzięki jej przeciwwirusowym i antybakteryjnym działaniom.

Jaką wodę utlenioną wybrać?

W naszej drogerii chemicznej oferujemy wodę utlenioną z najwyższej jakości surowców. Produkujemy ją w laboratorium, stosując ultraczystą wodę dejonizowaną, wytwarzaną metodą podwójnej osmozy. Jest ona pozbawiona substancji szkodliwych i zanieczyszczeń. Dzięki temu zapewniamy długi termin jej przechowywania. Preparaty dr Alcheo pakujemy z należytą starannością. Właśnie dlatego otrzymacie Państwo wodę utlenioną zapakowaną w chemoodporną butelkę PET zabezpieczoną hologramem, który chroni przed nieuprawnionym otwarciem. Mając na uwadze niezwykle szerokie zastosowanie nadtlenku wodoru, posiadamy produkty o różnej objętości.