Woda dejonizowana to woda, która została pozbawiona jonów mineralnych i innych zanieczyszczeń. Proces ten odbywa się poprzez usunięcie jonów dodatnich i ujemnych z wody za pomocą procesów chemicznych lub fizycznych. 

Najczęstsze zastosowanie wody dejonizowanej

Woda dejonizowana jest szeroko stosowana w przemyśle elektronicznym. Właściwości tej wody pozwalają na stosowanie jej do czyszczenia urządzeń elektronicznych, ponieważ nie zawiera soli ani innych zanieczyszczeń, które mogłyby uszkodzić lub zmienić właściwości elektryczne elementów elektronicznych. Woda dejonizowana jest również stosowana do produkcji płytek drukowanych oraz w procesie wykorzystywania tzw. systemów uzdatniania wody w przemyśle elektronicznym. Woda dejonizowana jest także stosowana w przemyśle farmaceutycznym. Właściwości wody dejonizowanej pozwalają na jej stosowanie jako składnika w wielu preparatach farmaceutycznych i chemii medycznej. Woda ta jest również wykorzystywana do czyszczenia urządzeń takich jak mikroskopy, a także do przygotowania roztworów i emulsji.

Inne przykłady zastosowania wody dejonizowanej

Woda dejonizowana jest stosowana w chemii medycznej, jednak powinno się ją stosować jedynie zewnętrznie. Co więcej, jest ona wykorzystywana w kosmetycznym jako składnik w wielu produktach takich jak kremy, szampony, mydła i wiele innych. Właściwości tej wody pozwalają na jej stosowanie w produktach dla skóry wrażliwej i alergicznej, ponieważ jest ona wolna od zanieczyszczeń, które mogą wywołać reakcje alergiczne. To jednak nie wszystko. Woda dejonizowana jest też stosowana w przemyśle chemicznym jako składnik w produkcji farb, lakierów, klejów i innych produktów chemicznych. Właściwości pozwalają na wykorzystywanie jej jako rozpuszczalnika lub do procesów utleniania i redukcji.