Pachnotka zwyczajna pochodzi z Azji. Chiny, Japonia i Wietnam to kraje, w których najczęściej rośnie ta roślina. Można ją także spotkać w krajach południowo-wschodniej Europy i na południu Stanów Zjednoczonych.

Co to jest pachnotka?

Pachnotka jest gatunkiem rośliny z rodziny jasnotowatych. Nazywana jest także pachnotką krzewiastą lub bazyliową. Najlepszymi warunkami do rozwoju tej rośliny są umiarkowanie żyzne gleby o odczynie kwaśnym i lekko zasadowym. Dzięki dość łatwej uprawie Można ją hodować, poza naturalnym miejscem pochodzenia, w wielu zakątkach świata, w tym w Polsce. Liście pachnotki mogą mieć kolor zielony lub fioletowy, mają ostre krawędzie i pięknie pachną. Blaszka liścia jest gruba i pokryta delikatnymi włoskami. Natomiast kwiatki pachnotki są białe, niezbyt dużej wielkości o kształcie przypominającym dzwonki. Pachnotka jest rośliną olejodajną, źródłem oleju są kuliste rozłupki.

Jakie właściwości lecznicze ma pachnotka?

Ekstrakt z liści pachnotki ma duże właściwości lecznicze. Łagodzi dolegliwości związane z sezonowym katarem, uczuleniem na sierść czy roztocza, a także dolegliwości związane z uczuciem zatkanego nosa. Jest dość szeroko stosowana u alergików. Właściwości lecznicze wykazuje zarówno ekstrakt z liści, jak i olej z jej nasion. W wyciągach z pachnotki znajdują się flawonoidy, które działają przeciwzapalnie. Znajdują się w niej także antocyjany, które mają dobroczynny wpływ na układ krążenia. Ekstrakt z liści pachnotki zwyczajnej wspiera równowagę psychiczną, pomaga stymulować aktywność umysłową oraz wspomaga koncentrację. Najważniejszym składnikiem pachnotki jest kwercetyna i kwas rozmarynowy. Dzięki tym składnikom przeznaczona jest do stosowania w celu poprawy odporności, kojąco wpływa na drogi oddechowe. Na rynku dostępnych jest kilka gotowych preparatów powstałych na bazie ekstraktu z pachnotki zwyczajnej. Kapsułki z pachnotki można dostać w internetowej drogerii chemicznej Alche