Nanotechnologia ma niezwykle szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się ją w wielu branżach od kosmetycznej po budownictwo. Przeczytaj nasz krótki wpis, a dowiesz się, na czym polega istota tej technologii, czym różnią się produkty powstałe w ten sposób od produktów tradycyjnych. 

Nanotechnologia jest nazwą zestawu technik i metod projektowania, wytwarzania oraz modyfikowania struktur w skali nano, czyli o wymiarach mniejszych niż 100 nm. Chociaż nie istnieje dokładna definicja rozmiarów nanometrycznych, powszechnie przyjmuje się zalecenia Komisji Europejskiej, które określają ten rozmiar właśnie jako przedział pomiędzy 1 a 100 nm. Dzięki działaniom na takich zakresach wielkości możliwa jest zmiana lub uzyskanie nowych właściwości znanych już substancji. Nanomateriał różni się od klasycznego materiału tym, że poprzez zmianę wielkości i kształtu cząsteczek zmienione są jego właściwości chemiczne, mechaniczne, optyczne i inne. 

Gdzie stosuje się nanotechnologię?

W kosmetyce i chemii gospodarczej zastosowanie nanocząsteczek pozwala na uzyskanie substancji aktywnie przenikających w głąb porów różnych materiałów i działających na tym poziomie, na przykład poprzez usuwanie zanieczyszczeń lub walkę z drobnoustrojami. W taki sposób powstają komponenty do produktów nano o silnych właściwościach bakteriobójczych, grzybobójczych, hydrofobowych, biostatycznych, grzejnych, antyelektrostatycznych i innych. Najczęściej nanocząsteczki wykorzystuje się w kosmetyce, medycynie, produkcji chemii gospodarczej.

Preparaty wspomagające zdrowie i kosmetyki zawierające nanocząsteczki srebra, złota czy miedzi w pełni wykorzystują dobroczynne działanie tych pierwiastków na ludzki organizm. Charakteryzują się bowiem wysoką aktywnością spowodowaną maksymalnie rozwiniętą powierzchnią działania cząstek, które mają postać płatków o strukturze nanoaktywnej. Podobnie preparaty grzybobójcze, antyelektrostatyczne i inne wykonane w nanotechnologii odznaczają się większą skutecznością niż preparaty tradycyjne.